W dniach 09-10.11 wspominamy patrona naszej szkoły, Wojciecha Kilara. Przypominamy sobie osobę kompozytora i jego twórczość.

Wojciech Kilar – polski kompozytor muzyki filmowej i poważnej, pianista. Żył w latach 1932 – 2013 (czyli zmarł 7 lat temu).

Kilar kilkakrotnie gościł w naszej szkole, spotkał się z uczniami, odpowiadał na pytania, słuchał koncertów. Spotkania z kompozytorem uwiecznione są na licznych zdjęciach, między innymi na tablicach pamiątkowych w korytarzach szkoły. Otrzymaliśmy od Wojciecha Kilara autograf – własnoręcznie zapisany fragment jego utworu z dedykacją, który można zobaczyć w szkole.

Urodził się we Lwowie, który przed II wojną światową był na terenach Polski. Po wojnie zamieszkał w Katowicach, gdzie uczył się i studiował fortepian i kompozycję. Brał udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt, a także dostał stypendium rządu francuskiego na naukę u Nadii Boulanger w Paryżu. Pisał muzykę symfoniczną (na orkiestrę), w swoich kompozycjach czasem wykorzystywał chór. Poza tym napisał muzykę do ponad 130 filmów (Pan Tadeusz, Dracula, Trędowata, Pianista). Współpracował z reżyserami z Polski (Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi) i USA (Francis Ford Coppola).

pl_PLPolish
pl_PLPolish