Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim jest publiczną placówką kształcenia artystycznego, prowadzoną przez Ministra Kultury.

Nauka w szkole trwa 4 lub 6 lat – w zależności od wieku ucznia i cyklu kształcenia:

  • cykl sześcioletni – dla dzieci w wieku 6 – 10 lat
  • cykl czteroletni – dla dzieci w wieku 10 – 14 lat

Szkoła stwarza możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu muzycznym dla swoich wychowanków oraz ich rodziców. Swymi występami zaszczycili szkołę tacy artyści jak między innymi Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Halina Czerny – Stefańska, Adam Jakowicz, Yoshimi Tsubaki, Wojciech Świtała. W sali koncertowej organizowane są również koncerty promujące najzdolniejsze młode talenty. 

Podstawowe cele szkoły:

  • rozbudzanie i rozwijanie zdolności muzycznych uczniów
  • przygotowanie wrażliwych i świadomych odbiorców muzyki
  • kształtowanie osobowości i postawy przyszłego artysty
  • przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia

Uczniowie starając się naśladować najlepszych, każdego roku zostają laureatami konkursów krajowych i zagranicznych, zdobywają wyróżnienia w przesłuchaniach regionalnych. Ważnymi wydarzeniami w życiu szkoły są koncerty partnerskie z udziałem uczniów szkół muzycznych z Jastrzębia Zdroju i Rybnika, a także wymiany zagraniczne.

Byli wychowankowie szkoły zawsze wspominają ją z dumą i często odwiedzają. Okazją do takich odwiedzin jest coroczny koncert kolędowy, w czasie którego nierzadko absolwenci szkoły występują w roli gościa specjalnego, włączając się we wspólne muzykowanie.

Z dumą patrzymy na tych, którzy kontynuują naukę w kierunku muzycznym, koncertują jako soliści, pracują w zawodzie nauczyciela, są lutnikami lub członkami różnych orkiestr. Równie dumni jesteśmy także z tych wszystkich, którzy jako wierni słuchacze muzyki zasiadają w salach koncertowych.

pl_PLPolish
pl_PLPolish